Andres Veske: Viru Keemia Grupis on tehtud kõik, mis sõltus minust

Uudised2015

25. Märts 2015

VKG Soojuse juhatuse liige Andres Veske lahkub aprilli lõpus ametikohalt. Lõpule jõuab tema üheteistaastane karjäär kontsernis Viru Keemia Grupp. Andres on kahtlemata üks säravamaid ja karismaatilisemaid juhte mitte ainult kontsernis, vaid kogu põlevkivitööstuses tervikuna. Tema arvel on edukad tööstuslikud äriprojektid ning kontserni ja tööstusharu esindamine erinevates erialaliitudes.

Üksteist aastat tööd Viru Keemia Grupis. Andres, põhiküsimus on  miks? Miks te  lahkute, miks just nüüd?
Kui vastata ausalt ja lühidalt, siis olen ma Viru Keemia Grupis teinud kõik, mis suutsin. 

See on lühike ja aus vastus, aga kui rääkida ausalt ja veidi üksikasjalikumalt?
Arvan, et tuleb endale ja kõigile teistele ausalt tunnistada, et praegu ei suuda ma kontsernile enam niivõrd kasulik olla, kui varem. Projektid, mille edule ma võiksin kaasa aidata, on lõpetatud. Peatuda ja pensioni ootuses paigal seista ma ei taha, seepärast olen otsustanud edasi liikuda. 
Kui kontserni tööle tulin - see oli 2004. aastal - ei kavatsenud ma siia kauaks jääda. Orientiiriks oli 3-4 aastat. Nii et olen siin isegi kaua olnud. Seda ma aga ei kahetse. Need aastad on mulle väga palju andnud - palju kogemusi energeetika valdkonnas, soojusenergia tootmise ja jaotamise valdkonnas, palju avastusi, palju tutvusi ja sõpru. Minu esimeseks töökohaks kontsernis oli ettevõte VKG Energia. Seda perioodi võib iseloomustada kui suurte plaanide ja aktiivse liikumise aega.

Mis aitas ettevõttel edasi liikuda?
Edasi liikuda aitas ettevõttel kontserni juhtkonna huvitatus arengust ja kõrgetasemeliste spetsialistide meeskond. Omalt poolt püüdsin alati mitte niivõrd enda alluvuses olevaid spetsialiste õpetada ja jäigalt reglementeerida, kuivõrd luua projektide edenemist soodustavat õhkkonda. 

2011. aastast alates olete Te VKG Soojuse juhatuse liige. Millega seoses toimus töökoha vahetus?
VKG Energia ja VKG Soojus on tihedat koostööd tegevad ettevõtted, võib öelda, et sidusettevõtted. Üleminek ühest ettevõttest teise oli loogiline samm. Just siis alustati Kohtla-Järvelt Ahtmesse kulgeva soojustrassi rajamise projekti. Sellega tegelesid nii VKG Energia, kui ka VKG Soojuse spetsialistid.  

Ei saa küsimata jätta Teie osaluse kohta paljudes tööstusega mitteseotud VKG projektides. Olete läbi viinud mitmeid suuri üritusi. Mida Te arvate sellisest kogemusest?
See on väga hea. Enne VKG-sse tööleasumist esinesin ma konverentsidel ja seminaridel, kuid konferansjee rollis polnud ma ennast proovinud. Muuhulgas armastangi ma VKG-d võimaluse eest panna end proovile erinevates ampluaades. Olen seisukohal, et endast tuleb kõik anda ja oma kohustusi ei tuleks piirata sellega, kas “kuulub pädevusse” või “ei kuulu pädevusse”. Kui ma suudan seda teha, siis küsimust, kas teha või mitte, minu jaoks ei eksisteeri.

Kõlab patriootiliselt.
Ma ei tahagi varjata, et olen VKG patrioot ja ilmselt jäängi selleks. VKG pole lihtsalt üks tööstusettevõte - see on selgepiiriliste eesmärkide ja oma visiooniga ettevõte, mis põhineb regiooni ja Eesti kui terviku arengut soodustavatel väärtustel. Paljud VKG töötajad mõistavad, millest ma räägin.  

Pärast küsimust “miks?” tekib küsimus “kuhu?”
Plaanid lähitulevikuks on mul olemas, kuid neist on veel vara rääkida. Praegu ja aprilli lõpuni kuulun ma VKG meeskonda. Kuid, nagu öeldakse, maailm on väike, ja ilmselt kohtumegi me paljude minu praeguste kolleegidega.

Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Priit Rohumaa:
“Andres Veske on äärmiselt särav ja asjalik juht, kellele Viru Keemia Grupp on tänulik tehtud töö eest. Omalt poolt võin öelda, et Andres on selline inimene, kellega koos ma ei kardaks luurele minna. Andres on sihi- ja järjekindel juht, mitmekülgne inimene. Soovin Andresele uusi huvitavaid projekte ja ideesid edaspidiseks. Andres lahkub, et proovida ennast uutes projektides, kuid VKG uksed tema jaoks sellega ei sulgu”.